Solidworks Nedir?

Solidworks, 1993 yılında Amerika Birleşik Devletleri tarafından piyasaya sürülmüş olan makine tasarımcılığı programları arasında yer almaktadır. Sektöre yenilik sağlayan programlar arasında olan Solidworks, pek çok kişi tarafından kullanılmaktadır. Bu program, geniş bir kullanım alanı sağlarken aynı zamanda öğrenmesi oldukça basittir. Bu basit öğrenmesi sayesinde herkesin kullanımına açıktır. Mühendislik ve tasarım konularında çalışan insanların özellikle tercih ettiği bu yazılım sayesinde harika işler çıkartabilirsiniz.

Ölçü ve Vektör Tabanlı Çizimler

Üç boyuta sahip modellemeler yapabilmek için oldukça gerekli olan bir yazılımdır. Bu yazılım çıktığı günden günümüze kadar sürekli gelişmekte ve iyileştirilmektedir. Bu uygulama kullanılarak ölçü tabanlı ve vektör tabanlı tüm çizimlerinizi yapabilirsiniz. Yaptığınız bu çizimler ile ilgili teknik bilgileri de program üzerinden edinmeniz oldukça basittir.

Seri Üretim Bantları

Solidworks programı, seri üretim bantlarında kullanılmaktadır. Seri üretim bantlarındaki ürünlerde en az hata ile en iyi sonucu elde etmek önemlidir. Birbirinin tıpa tıp aynısı ürünleri planlamak, çizmek ve gerçekleştirmek için oldukça iyi bir programdır. Hızlı akışa sahip olan seri üretimlerde kullanılırken parçaların birbirleriyle tam olarak uymasını sağlamaktadır. Böylelikle hem tasarımcıya hem de üreticiye büyük kolaylık sağlamaktadır.

Programda Neler Yapılır?

Solidworks programı ile pek çok alanda kendinizi geliştirebilirsiniz. Dilediğiniz ürüne ait taslaklar oluşturabilirsiniz. Oluşturduğunuz bu taslakları daha sonra üzerinde çalışmak için saklayabilirsiniz. Profil çizimleri yaparak gerçekleştirmek istediğiniz proje için somut veriler elde edebilirsiniz. Birbirinden farklı parçaları bir program altında tasarlayarak birleştirebilir ve nasıl göründüğünü görebilirsiniz. Çizimini yaptığınız tasarımlarınızın ölçülerini ve ebatlarına hakim olacağınız için kalıpları daha kolay çıkartabilirsiniz. Aynı zamanda montaj tasarımına da izin veren program ile projenizi daha da şekillendirebilir ve detaylandırabilirsiniz.

Analiz yaparak parçalarınızın durumunu gözden geçirebilirsiniz, gözden geçirdiğiniz bu parçaların birlikte nasıl hareket edeceğini görmek için simülasyon sekmesinden de faydalanabilirsiniz. Bir tasarımcı ya da parça üreticisi için oldukça faydalı olan bu program kolay kullanım sunarak insanlara yardımcı olmayı amaçlamaktadır. Bu programın en büyük faydalarından biri ise tasarımcılara internet üzerinden hazır parçalar da temin etmesini sağlamaktadır.