Plastik Enjeksiyon nedir ?

Plastik Enjeksiyon Nedir?

Plastik enjeksiyon işlemlerinde kaba eritilen plastik maddesi, enjeksiyon yöntemiyle kalıba konulmakta olup, bu işlem sonrasında ise eritilen plastiğin soğutularak şekil alması sağlanmaktadır. Dolayısıyla plastik enjeksiyon nedir sorusunun cevabı; ”polimerden meydana gelen plastik maddesinin yüksek sıcaklıkta eritilerek bir kalıba sokulması ve bu kalıpta şekillendirilmesi sürecine verilen isim plastik enjeksiyon işlemidir.” tanımıdır. Bir üretim yöntemi olan plastik enjeksiyon işlemleri endüstriyel pek çok alanda yoğun bir şekilde işletmeler tarafından tercih edilmektedir.

Kavram Haritası Örneği :

Plastik Enjeksiyon Nasıl Yapılır?

Plastik enjeksiyon işlemlerinin ilk uygulamaları 1900’lü yılların başına dayanmaktadır. Dolayısıyla o yıllarda olduğu gibi plastik enjeksiyon makineleri günümüzde de yoğun bir şekilde kullanılıyor. Modern sanayide enjeksiyon makineleri bilgisayar ve yazılım sistemlerine entegre edilerek uygulanıyor. Son teknolojiyle donatılan plastik enjeksiyon makineleri enjeksiyon ünitesi ve kalıp ünitesi adı verilen iki ana kısımdan oluşuyor. Bu nedenle bu enjeksiyon yapabilmek için bu teknolojiye hakim olmak gerekmekte. Şirketimiz, siz değerli müşterilerimizin isteğine ve talebine göre özel tasarım plastik ürünleri imal etmekte olup, aynı zamanda deneyimli personelleri ile ivedi bir şekilde plastik enjeksiyon hizmeti sunmaktadır.

Plastik Enjeksiyon Aşamaları nelerdir?

Plastik enjeksiyon işlemleri mutlaka işinin ehli bir firma tarafından yapılmalıdır. Aksi bir durumda plastik enjeksiyon süreci doğru olarak yönetilemeyebilir, doğru bir imalat gerçekleştirilmez. Böyle bir durum yaşanmaması için plastik enjeksiyon aşamalarının çok iyi bir şekilde kavranmış olması gereklidir. Plastik enjeksiyon aşamaları 7 aşamadan meydana gelmektedir. Bu aşamalar; kapama aşaması, enjeksiyon, ütüleme, soğutma, kalıp açma ve çıkarma aşamalarıdır. Depaplastik adlı şirketimiz sektörün en deneyimli plastik imalatı gerçekleştiren firmalarından biri olmakta olup aynı zamanda plastik kalıp dizaynı ve plastik enjeksiyon gibi konularda başarılı işlemler gerçekleştiriyor.

Plastik Enjeksiyon Avantajları Nelerdir?

Plastik enjeksiyon yöntemi işletmelere birçok avantaj getirir. Bu üretim yöntemiyle birlikte üretilmesi planlanan özel tasarım ürünler seri bir şekilde üretilebilir ve üretme süreci oldukça düşük bir maliyetle yönetilebilir. Öte yandan plastik enjeksiyon üretiminde malzeme kaybı oldukça az olduğundan malzeme israfı söz konusu değildir. Aynı zamanda bu yöntemle imal edilen ürünlerin mekanik fonksiyonları bir hayli iyidir. Sizler de plastik enjeksiyon hizmetimizden istifade etmek için müşteri temsilcilerimiz ile görüşme sağlayabilirsiniz.