Plastik Enjeksiyon Fason Baskı

Plastik Enjeksiyon Fason Baskı Farklı boyutlarda ve ebatlarda plastik parçalarının üretilmesini sağlayan yönteme denir. Oluşturulan kalıpların içerisinde hammadde olan plastik sıkılarak bu kalıbın şeklini alması sağlanır. Daha sonra bu malzeme soğutularak kalıbından çıkartılır ve kullanılacak duruma gelir. Plastik enjeksiyon yöntemi ile pek çok farklı boyutta ürün rahatlıkla üretilebilir. 1930’lu yıllarda hayatımıza giren bu teknoloji zaman içerisinde en çok kullandığımız yöntemlerden birisine dönüşmüştür. Birkaç farklı adımda uygulanan plastik enjeksiyon fason baskı uygulaması toplamda altı adımda ilerlemektedir.

Birinci ve İkinci Adım: Kapatma & Enjeksiyon

Üç parçadan oluşmakta olan kalıbımızda, enjeksiyon bölümü, kalıp ve kapatma ünitesi adını alan mengene kısmı vardır. Birlikte çalışan iki kısmı olan kapatma ünitesi ve enjeksiyon bölümü sayesinde plastik ürünümüz soğurken bir arada kalır. Enjeksiyon kısmında ürünümüzün ilk önce eritilmesi sonra kalıba dökülmesi gerekmektedir. Bu yüzden ilk olarak bir bölmeye dökülen plastik hammaddemiz, burada ısıtıcı ve eriticiler sayesinde sıvı duruma getirilir. Silindir tarzındaki bir bölmenin içinde yapılan bu işlemde hem sıcaklık hem de basınç hammaddeye uygulanarak sonuç alınır. Plastik çıkartılacak kalıbı dolduracak kadar hammadde ile dolduktan sonra, enjeksiyon denilen asıl bölüm başlar.

Üçüncü ve Dördüncü Adım: Ütüleme & Soğutma

Ütüleme aşamasında, ürünün kalıbı tam doldurduğundan emin olunması gerekir. Bu yüzden de belirli bir basınç kuvveti uygulanması gerekmektedir. Bir boşluğun ya da havanın olmaması için yapılan bu işlem, plastik ürünümüzün katılaşana kadar devam etmesi gerekir. Farklı sürelerde bu işlemin bitmesinin sebebi, bütün malzemelerin farklı sürelerde soğumasından kaynaklanmaktadır. Bu aşamada, ikinci aşamadaki olayımızın sertleşmesini sağlayacak ve kalıbın şeklini alacak hamlenin yapılmasını içerir. Kalıbın içerisinde iyice sertleşmeden ürünün dışarı çıkartılmaması gerekir. Emin olunduktan sonra kalıptan çıkartılır. Soğutma işlemi ise bir soğuk hava ile değil, motorlardaki gibi su kanalları yardımıyla gerçekleşir.

Beşinci ve Altıncı Adım: Kalıp Açma & Çıkartma

Dişi ve erkek olarak tanımlanan kapatma ünitelerinin iki aynı ucu, plastiği ortaya çıkartacak şekilde açılır. Ürün ortaya çıktıktan sonra itici güce sahip olan kalıp bileşenleri sayesinde hali hazırda soğuması bitmiş olan plastik malzemelerin kalıbın içerisinden çıkartılmasını içerir.